Ako si nájsť to svoje povolanie

V minulých číslach sme sa venovali usporiadaniu si myšlienok o sebe a svojich kvalitách, hľadali sme kvality a aspekty práce, ktoré vás urobia šťastnými. Dnes si povieme ďalšie praktické „rady“ či cvičenia k týmto témam.

Na zistenie svojich „silných“ stránok a schopností vám môžu veľmi poslúžiť vaši priatelia, známi alebo aj iní ľudia, ktorých máte po ruke a vedia vás chvíľu počúvať a dať vám spätnú väzbu. Stačí si rozmyslieť, kedy ste v poslednej dobe urobili niečo s úspešným koncom, kde ste museli vyvinúť úsilie na dosiahnutie výsledku. Porozprávajte ho aspoň dvom ľuďom, najlepšie súčasne a požiadajte ich, aby si všímali a zaznamenávali, aké schopnosti ste prejavili počas riešenia situácie. Budete prekvapený, aký zoznam vašich kvalít vystúpi na povrch. Nastavia vám zrkadlo, lebo niekedy na sebe určité veci nevnímame alebo ich považujeme za samozrejmé. (zdroj: Thomas Diener)

Hľadali sme už aspekty „správnej“ práce z „exiting“ činností v detstve a súčasnosti. Môžeme sa na ne pozrieť aj z iného uhla pohľadu. Predstavte si, že ste mačka a máte deväť životov. Zoberte si čistý papier a rozdeľte ho na deväť častí. Do každej nakreslite alebo napíšte, aký život by ste najradšej žili, keby ste nemali žiadne obmedzenia: fyzické, finančné, priestorové. Proste môžete byť niekým iným - vytúženou profesiou, osobou, ale aj rastlinou, zvieraťom či vecou. Je to na vás. Keď máte poznačených 9 rôznych „životov“, postupne sa zamyslite nad tým, čo vás na každom najviac fascinuje a ako vás iní ľudia opisujú. Tieto kvality, ktoré vám jednotlivé „životy“ prinášajú do pozornosti, sú pre vašu spokojnosť v práci potrebné. Zozbierajte si ich pre seba.

Ak vás podobné aktivity ku hľadaniu samého seba a svojho povolania zaujímajú, príďte medzi nás na voľné diskusie do kaviarne kníhkupectva Artforum. Informácie o nich nájdete na našom blogu a na webe.

Ako si vytvoriť prácu snov:
 • Nájdite svoju vášeň
  Napíšte si zoznam niekoľkých vecí, o ktorých si myslíte, že vám naozaj idú. Porozmýšľajte nad oblasťou, ktorej by ste sa chceli venovať.
 • Stretávajte sa s ľuďmi
  Skúste pohľadať niekoho, kto sa už niečomu podobnému venuje. Zistite, ako si získal túto prácu. Čo všetko preto musel urobiť? Nebojte sa pýtať. Určite pomôže, ak budú aj ostaní vedieť, akú prácu hľadáte.
 • Prihláste sa na bezplatnú stáž
  Áno, v prvom rade potrebujete mať prácu, ktorá vás bude živiť. Ukážte však, že si ju zaslúžite. Ponúknite svoje služby na začiatok zdarma. Nielenže naberiete skúsenosti, ale spoznáte nových ľudí a nové príležitosti.
 • Myslite pozitívne
  Všetko začína v mysli a pozitívne myslenie je prvým krokom k úspechu. Obavy a strach sú najväčšou prekážkou pre väčšinu ľudí. Hovorte si, že vám sa podarí svoju „netradičnú“ prácu vytvoriť. Prilákate si ju svojimi aktivitami k sebe.
 • Nenechajte sa odradiť neúspechom
  Neúspech sa zvláda veľmi ťažko. Odmietnutie nie je príjemné a niekedy potláča naše sebavedomie. Nevzdávajte sa a skúšajte ďalej. Možno nájdete prácu, ktorá nebude netradičná, ale o ktorej ste nikdy doteraz nepočuli. To za námahu stojí.

Originálny článok - strany 22-23