Články a médiá

Tipy na zaujímavé čítanie

Uverejnené v časopise Student Life Február/2014 na strane 21

V dnešnej dobe máme k dispozícií široký výber kníh už takmer z akejkoľvek oblasti, vďaka čomu je veľmi ľahké prehliadnuť tie, ktoré skutočne stoja za pozornosť. A práve preto sme sa rozhodli, že Vám predstavíme výber titulov z oblasti osobného rozvoja, ktoré nás upútali a radi by sme Vám ich predstavili.

Viac

Zistite všetko o sebe, potom o škole

Uverejnené v prílohe Hospodárskych novín - Moja kariéra

Mnoho žiakov si nevie vybrať správny odbor. Čím to je? Často si vyberajú podľa predmetov, ktoré zvládajú na strednej škole. Alebo používajú vylučovaciu metódu - "tu nie je matika, sem sa dostanem ľahko". Nehľadia na výber školy ako na cestu k povolaniu.

Viac

Stretli ste sa s Hogan diagnostikou?

Uverejnené v časopise Student Life Február/2014 na strane 20

Máte pred sebou ponuku na prácu, o ktorú máte záujem. Budete v nej úspešný a je to naozaj vhodná práca pre vás? Úspech v rôznych pracovných pozíciách totiž závisí od rôznych vlastností.

Viac

Mám tu najlepšiu prácu na svete

Uverejnené v časopise Student Life December/2013 na strane 23

Bavilo by vás pracovať pri mori alebo skôr v horských oblastiach? Alebo hlavne, že budete stále na inom mieste? Na inšpiráciu si pozrite, akú netradičnú prácu - prácu svojich snov – si našli títo kandidáti.

Viac

Ako si nájsť to svoje povolanie

Uverejnené v časopise Student Life December/2013 na stranách 22-23

V minulých číslach sme sa venovali usporiadaniu si myšlienok o sebe a svojich kvalitách, hľadali sme kvality a aspekty práce, ktoré vás urobia šťastnými. Dnes si povieme ďalšie praktické „rady“ či cvičenia k týmto témam.

Viac

O úteku za volaním svojho sna

Uverejnené v časopise Student Life Október/2013 na strane 31

Boli dni, keď nestretol ani živú dušu. Žil v nepohodlí a zime, prespával v stane, pral si v potoku, jedol lacné konzervy. Jediným spoločníkom mu bola červená Vespa. Malina, ako ju s obľubou nazýva.

Viac

Nájsť správne súradnice

Uverejnené v časopise Student Life Október/2013 na stranách 30-31

Ak do GPS navigácie zadáte nesprávne súradnice, aká situácia nastane? Pravdepodobne sa dostanete na iné miesto, ako ste pôvodne plánovali. Ak nevieme, kam sa chceme dostať, potom ťažko nájdeme správnu cestu, ktorá by nás priviedla do vytúženého cieľa.

Viac

Ako si vytvoriť prácu, ktorú máme radi?

Uverejnené v časopise Student Life September/2013 na strane 31

Pre väčšinu ľudí je naozaj kľúčovou hodnotou SLOBODA a VOĽNOSŤ. Čím to je, že sa necítime dosť slobodní? Čo nás núti robiť veci, ktoré nás „zväzujú“ v neslobode?

Viac

Nájdite svoje kvality

Uverejnené v časopise Student Life September/2013 na stranách 30-31

Každý človek vnútorne túži po šťastí aslobode vpráci, po zladení osobného života stým profesným. Niekto sníva opráci, ktorá bude zároveň jeho koníčkom aniekomu stačí, že je vnej ako-tak fajn a ozajstný život má mimo práce. Je to na rozhodnutí každého znás.

Viac

Temná stránka osobnosti alebo ako manažér môže ľahko zlyhať

Uverejnené na ETREND blogu Evy Uhríkovej

Zrýchľujúce sa tempo, tlak na podávanie výkonov, stres náš každodenný… V dnešných časoch žijeme šialeným tempom, rútime sa ako rýchlik každý deň po tých istých koľajach, a možno si ani celkom neuvedomujeme aký vplyv má naše správanie na okolie. Keď sme v pokojnom režime dokážeme využívať svoje kvality a potenciál naplno. No hneď ako fungujeme pod záťažou, môže pretiecť pohár a strácame kontrolu. Vtedy sa začne prejavovať rizikové správanie, ktoré marí náš výkon a naše snahy.

Viac

Kde začať?

Uverejnené v časopise Student Life Máj/2013 na stranách 32-33

Končíte školu alebo predposledný ročník, no začínate sa obávať, že sa vlastne po škole nemáte kde zamestnať? Absolventi sú na trhu práce v nevýhode, ich možnosti obmedzuje fakt, že nemajú pracovné skúsenosti. Netreba sa obávať, dôležité je urobiť potrebné kroky skôr, ako budete mať v ruke diplom. Neviete si poradiť s tým, kde začať?

Viac

Čo priniesol kariérny koučing na NDK

Uverejnené v časopise Student Life Apríl/2013 na strane 27

Pracovný veľtrh Národné dni kariéry je veľká udalosť pre študentov, skutočne veľa sa o ňom hovorilo pred jeho konaním a možno sa bude aj po ňom :-). A my kouči sme tiež boli pri tom a priniesli so Slovenskou asociáciou koučov (SAKO) pre vás študentov možnosť vyskúšať si koučing s profesionálnymi koučmi. Individuálny – mať kouča sám pre seba alebo skupinový koučing formou workshopu. Obe formy sa týkali témy výberu povolania a úspešnosti v kariére.

Viac

Vysoká škola dobrú prácu nezaručí

Uverejnené v Hospodárskych novinách 21.2.2013 v prílohe Kariéra

Personalisti pri posudzovaní uchádzačov dávajú veľký pozor na to, akú školu uchádzač skončil. Univerzita však nič negarantuje, dáva iba náznak o možných schopnostiach,tvrdí Eva Uhríková pre HN. 1. Myslíte si, že na to, aby človek uspel v povolaní potrebuje nevyhnutne vysokú školu?

Viac

Študujete a stále nemáte jasno, čo chcete po skončení štúdia robiť?

Uverenjené Článok v časopise Student Life 1/2013

Žiadna panika, nie ste výnimkou. Mladí ľudia na Slovensku podľa skúseností HR manažérov a personalistov v tom zväčša počas štúdia nemajú jasno a nechávajú si otvorené viaceré možnosti. Podľa prieskumov sa len asi 50% ľudí naozaj uplatní v odbore, ktorý vyštudovali. Dosť desivé číslo však!!

Viac

Robíte prácu, ktorá vás baví?

Uverenjené Článok na HN blogu 5.11.2012

Zaoberáte sa niekedy otázkou, či to, čo robíte, je pre vás to pravé? Ako vlastne človek vie, či mu povolanie, ktoré vykonáva, sedí? Časy, keď sedel jeden zamestnanec na jednej stoličke 20 či 30 rokov, sú už zrejme za nami. V ideálnom prípade mal možnosť kariérneho postupu, podľa tabuliek mu bol pravidelne zvyšovaný plat, dostal podnikový byt...

Viac

Ako si získať prvú prácu po škole

Uverenjené Časopis Student Life 6/2012

Možno si poviete... je december a iné témy mi víria v hlave. Ale tí, čo sa zorientujú skôr a riešia otázku zamestnania v predstihu, majú omnoho väčšie šance. Je mi úplne jasné, že priority sú pre vás momentálne skúšky, potom diplomovka a štátnice. Tiež sa blížia Vianoce, aj oddych je dôležitý, potom ešte užiť si prázdniny, to všetko má samozrejme v študentskom živote oprávnené miesto!

Viac

Mám správnych ľudí vo firme? Ako to zistiť?

Uverenjené 16.10.2012 portál podnikajte.sk

Akých ľudí potrebujeme mať vo firme? Čo znamená byť dobrým človekom na danú prácu v danej spoločnosti? Kedy sedí na správnej stoličke správny človek? Určite sa podnikatelia zaoberajú touto otázkou pri prijímaní nového zamestnanca. Snažia sa nájsť toho najlepšieho, podľa potrieb firmy a očakávajú prínos jeho prijatím. Menej často však rozmýšľame o efektivite a výkonnosti existujúcich zamestnancov, ktorí s nami už nejaký ten čas fungujú. Možno ich máme radi, možno sme si na nich zvykli a možno pracujú v podstate dobre.

Viac

Aký som typ osobnosti a ako to ovplyvňuje kariérne smerovanie a úspech v práci.

Uverenjené 5.2012 Článok v časopise Student Life, strana 26-27, web: 18.10.2012

Určite pozorujete, že správanie rôznych ľudí v rovnakých situáciách je iné. Od čoho to závisí, alebo prečo je to tak, je nám mnohokrát záhadou. Skúsime si niektoré zákonitosti priblížiť a hlavne sa na ne pozrieť z pohľadu profesijného smerovania. Čo myslíte, je predpovedateľné k čomu inklinujeme? Sú nám dané osobnostné črty, ktoré ovplyvňujú naše správanie?

Viac

Správna práca

Uverenjené 09/2012 Článok v časopise Student Life, strana 24

Čo je tá správna práca pre teba, vieš to? Ako to overiť? A už si zasa v škole po dlhšom voľne... využil/a si ho na poriadny oddych, alebo si skúšal/a aj aktivitky pracovného charakteru? Študentský čas je aj (jasné, že nielen ) úžasný priestor na možnosť overiť si a zistiť, čo je tá správna práca pre teba. Je len dôležité skúmať a pozorovať seba počas experimentovania s rôznymi druhmi prác.

Viac

Aké nástroje používa kouč

Uverenjené 10/2012 Článok v časopise ZISK

Ako vyzerá zblízka prax kouča a aké nástroje mu umožňujú, aby sa proces koučingu vyvíjal očakávaným smerom a k želaným výsledkom? Čo je vlastne želaný výsledok a očakávaný smer? Čo najlepšie si viete predstaviť, že by ste mohli koučingom dosiahnuť? Keď si pozriete naprieč časom na seba o pol roka po absolvovaní niekoľkých koučingových stretnutí, akú pozitívnu zmenu k lepšiemu pozorujete na sebe? Ako spoznáte, že zmena sa udiala? Čo vám tá zmena prináša a vášmu okoliu? To je ale hŕba otázok... Áno skutočne, základným nástrojom koučingu sú otázky. Otvorené, široké otázky, tzv. silné otázky, ktoré iniciujú rozmýšľanie koučovaného.

Viac

Koučing a jeho využitie v oblasti kariérového poradenstva

Uverenjené Júl 2012 KARIÉROVÉ PORADENSTVO V TEÓRII A PRAXI, 2012, ročník 1 - číslo 1

Koučovanie (alebo koučing) je v súčasnosti často používaný pojem. Využíva sa najmä v komerčnej sfére, v manažmente, v športe, ale šíri sa i ďalej. Niektoré organizácie zabezpečujú koučing pre svojich zamestnancov, avšak aj jednotlivci môžu využívať služby napríklad kariérového koučingu.

Viac

Nájdite si povolanie, ktoré vás bude baviť!

Uverenjené 13.6.2012 karierainfo.sk

Hľadáte prácu ktorá vám bude „sedieť“? Už vás nebaví len skúšať, chcete sa presnejšie zamieriť? Túžite mať prácu viac v súlade s vašou osobnosťou a celostne so životom? Získavať energiu z pracovnej činnosti a vnímať ju skôr ako zábavu?

Viac

Hľadáte nové povolanie – neviete aké?

Uverenjené 5.6.2012 karierainfo.sk

Hľadáte prácu a neviete presne akú? Už vás doterajšia práca nenapĺňa a uvažujete o zmene? Viete, čo nechcete, no netušíte čo je to pravé pre vás? Alebo presne poznáte svoj ideál práce, no nedarí sa vám takú prácu získať?

Viac

Aké osobnostné kompetencie je dôležité rozvíjať pre úspešný štart kariéry

Uverenjené 5.2012 Článok v časopise EuroCampus

V minulom čísle sme sa venovali dôvodu prečo pracovať už počas školy a akú prácu si voliť, aby prispievala k zvyšovaniu potrených kompetencii človeka. Okrem odborných, teda „hard skills“, sú vhodné pre jednotlivé pracovné pozície aj určité konkrétne osobnostné kompetencie. Dnes si povieme aké osobnostné kompetencie je dôležité rozvíjať.

Viac

Akú prácu robiť počas školy?

Uverenjené 4.2012 Članok v časopise EUROCAMPUS

... aby rozvíjala správnym smerom a mala význam pre budúcu kariéru Veľmi veľa študentov už počas štúdia pracuje, niektorí menej, niektorí viac. Veď peniažky sa zídu vždy a na čokoľvek. Umožnia trocha cestovať, spoznávať iné kúty sveta, alebo je len proste s nimi lepšie žiť, viac si môžeme dopriať...

Viac

Personálny audit v organizáciách

Uverenjené 3.2012 casopis Personálny a mzdový poradca podnikateľa

Efektivita, nízka nákladovosť, vysoká produktivita sú ašpirácie väčšiny firiem a organizácií na trhu. Čo ich napomáha dosiahnuť, aké atribúty ovplyvňujú úroveň a mieru týchto ukazovateľov? Ľudské zdroje sú kapitál firmy, ktorý v maximálnej miere ovplyvňuje dianie a procesy v spoločnosti a v neposlednom rade úspech závisí na pracovnom výkone jednotlivcov na všetkých úrovniach. Jedným z prostriedkov, ako zistiť reálny stav v organizácii, identifikovať kľúčové body, rezervy a získať vhľad do možností opatrení na zlepšenie, je personálny audit.

Viac

S.O.S: Čas zmeniť prácu

Uverejnené v časopise EVA 02/2012

Rozhodli ste sa zmeniť prácu, len neviete ako postupovať? V časopise EVA 02/2012 bol uverejnený článok, ktorý sa venoval práve tejto téme. Prečítajte si najdôležitejšie rady, na ktoré by ste nemali zabudnúť. 1, Ako a v akom rozsahu a s kým komunikovať (plánovaný) odchod z prace?

Viac

Prvý semester za tebou a nevieš, či je to to pravé?

Uverenjené 2.2012 Članok v časopise EUROCAMPUS

Pokračovať v štúdiu alebo odísť na inú školu... Ako to zistiť... Prvé skúšky za Tebou, zvládol si to! Hurá! Alebo ešte celkom nie a ani sa Ti veľmi do toho nechce? Víria Ti v hlave otázky, či to má zmysel, či toto štúdium skutočne chceš absolvovať? Si zmätený/á? Takto si si to nepredstavoval/a? Niekedy je realita trocha iná ako boli predstavy, alebo ako to pôvodne dobre znelo.

Viac

Práca, ktorá baví, je snom každého. Nechajte sa k nej doviesť.

Uverenjené 13.7.2011

Rozhovor s kariérovou poradkyňou Mgr. Evou Uhríkovou. S Evou sme sa zoznámili na tréningu trénerov organizovanom spoločnosťou, v ktorej pracujem. Ako sa to často stáva s ľuďmi, ktorí sú nám sympatickí, spriatelili sme sa a začali si navzájom pomáhať hlavne v pracovnej oblasti.. Eva poskytuje kariérne poradenstvo, ktoré som vyskúšala na vlastnej koži a rozhodla som sa priblížiť túto prospešnú službu aj vám prostredníctvom nasledujúceho rozhovoru.

Viac

Ukážka práce

Video spracované študentskou televíziou mc2 pri príležitosti prípravy materiálov na virtuálny veľtrh práce Click Job Fair 2011, zameraný na pomoc pri hľadaní práce mladým ľuďom.

Viac

Click job fair - Virtuálny veľtrh práce - časť auditórium.

Video spracované študentskou televíziou mc2 pre účely poradenstva pre študentov a mladých ľudí prostredníctvom virtuálneho veľtrhu práce Click Job Fair v roku 2011.

Viac

Outplacement trochu inak

Uverenjené 25.1.2011 HRclub.sk

Definícií outlacementu je viacero, niektoré stručnejšie, niektoré obsiahlejšie. Hovoria o podpore zamestnancov, ktorí dostali výpoveď, o pomoci pri prechode na inú kariéru, o opätovnom začlenení sa prebytočných zamestnancov na trhu práce a pod. Financial Times Lexikon uvádza o outplacemente jasne a krátko: „Outplacement je služba poskytovaná spoločnosťou s cieľom pomôcť jej zamestnancom nájsť novú prácu, keď ich firma už nie je schopná ďalej zamestnávať.“

Viac

Hľadanie vhodného povolania je dlhodobý proces

Uverenjené 16.9.2010 karierainfo.sk

Ste spokojná/ý v práci? Vyhovuje Vám náplň práce, pracovné podmienky, prostredie kde pracujete? Je práca, ktorú robíte pre Vás dosť zaujímavá a tešíte sa z nej? V zamestnaní trávime väčšinu dňa a asi každý z nás by ju rád prežil príjemne. To, ako sme naladení, keď prichádzame z práce domov, sa premieta na našich blízkych, na náš ďalší život. Či sme šťastní a máme dostatok energie často závisí od toho, ako sme prežili náš pracovný deň.

Viac

Kam vedie cesta hľadania povolania? Osobný príbeh - 1.časť

Uverenjené 31.7.2010 karierainfo.sk

Každý z nás túži mať povolanie, ktoré ho baví, prináša naplnenie a radosť. Vtedy sa môžeme naplno tešiť so svojho života a svojej rodiny. Pozitívna energia, ktorá v nás je, sa prenáša aj na naše okolie, našich najbližších, partnerov, deti, priateľov ... Nemáme však všetci šťastie byť v takomto povolaní hneď od začiatku našej pracovnej kariéry. Ako sa k nemu dostať? Ako ho nájsť? Ja som ho našla. Trvalo to dlhšie, no oplatilo sa!

Viac

Kam vedie cesta hľadania povolania? – Osobný príbeh, 2.časť

Uverenjené 15.08.2010 karierainfo.sk

Každý z nás túži mať povolanie, ktoré ho baví, prináša naplnenie a radosť. Vtedy sa môžeme naplno tešiť so svojho života a svojej rodiny. Pozitívna energia, ktorá v nás je, sa prenáša aj na naše okolie, našich najbližších, partnerov, deti, priateľov ... Nemáme však všetci šťastie byť v takomto povolaní hneď od začiatku našej pracovnej kariéry. Ako sa k nemu dostať? Ako ho nájsť? Ja som ho našla. Trvalo to dlhšie, no oplatilo sa!

Viac

Absolventi, využite pri hľadaní povolania kariérne poradenstvo!

Uverenjené 28.6.2010 karierainfo.sk

Mať prácu, ktorá nás baví a napĺňa, zároveň samozrejme slušne živí, je snom a cieľom skoro každého človeka. Ako však zistiť, ktoré je to správne povolanie? V týchto dňoch vychádza zo škôl množstvo absolventov vysokých a stredných škôl. Každý z nich oslavuje úspešné ukončenie štúdia, raduje sa zo získaného titulu. Ale pár mesiacov po zaslúženom oddychu sa začne naháňačka po práci. Dnes, napriek kríze, sú na pracovnom trhu veľmi široké možnosti a súčasne sú absolventi mnohokrát stratení, čo naznačuje minimálne šance rýchlo a vhodne sa zamestnať.

Viac

Prácu si hľadajte už na škole

Uverenjené 1.4.2010 HNonline.sk

Výhodou sú skúsenosti zo stáží či z brigád. Dobrou voľbou sú kariéroví poradcovia. Ideál každého absolventa vysokej, prípadne strednej školy je ihneď nastúpiť do zamestnania. Nijaká pozícia však nespadne z neba. O budúce povolanie je potrebné „pobiť sa“ už počas školy. A čím skôr, tým lepšie.

Viac

Stĺpček Evy Uhríkovej- Pravé miesto na trhu

Uverenjené 1.4.2010 HNonline.sk

Mať prácu, ktorá nás baví a napĺňa, zároveň, samozrejme, slušne živí, je snom a cieľom vari každého človeka. Ako však zistiť, ktoré je to správne povolanie, je otázka nie vždy úplne jednoduchá. Absolventi stredných a vysokých škôl majú dnes na pracovnom trhu veľmi široké možnosti a súčasne sú často stratení, čo paradoxne zasa naznačuje minimálne šance rýchlo a vhodne sa zamestnať. Spôsob, ako si na ihrisku sveta práce nájsť svoje pravé miesto, je v prvom rade skúmať seba samého. Uvedomiť si svoje kvality, motivácie, túžby.

Viac

Byť na správnom mieste

Uverenjené Finančný manažment a controling v praxi, 3/2010,str. 190-192

Stále viac sa objavuje koncept práce ako motivácia k spokojnosti a radosti. V modernom svete spravidla nemusíme pracovať len aby sme prežili, chceme od práce viac ako len ekonomické výhody. Toto hľadisko sa dnes stáva silným trendom, možno dokonca aj nutnosťou. Zamestnávatelia si uvedomujú, že spokojní zamestnanci sú omnoho produktívnejší než nespokojní. Nejde o to, aby zamestnanci chceli pracovať, pretože majú strach, ale preto, lebo im práca prináša uspokojenie a baví ich. Produktivita pracovníka sa extrémne zvyšuje jeho motivovanosťou. Nestačí, aby mal človek poznatky a vedel čo má robiť, ale je dôležitejšie, aby to chcel robiť.

Viac

Navigácia pri hľadaní povolania

Uverenjené Inovatívne metódy v kariérovom poradenstve SAAIC – Euroguidance centrum, Bratislava 2009

Navigáciu pri hľadaní povolania (nem. Berufsnavigation) ako špecifický prístup v kariérovom poradenstve vytvoril švajčiarsky poradca a supervízor Thomas Diener. Spočiatku osobný poradenský štýl inšpirovaný množstvom skúseností, myšlienkových smerov a absolvovaných vzdelávaní postupne prerástol do konkrétnej metodiky a fi lozofi e, ktorá sa neustále rozvíja.

Viac

Kariérové poradenstvo „Navigácia pri hľadaní povolania“

Uverenjené Euroguidance centrum - 4.novembra 2009 City Hotel Bratislava

Svet práce sa stal komplexnejším a rozmanitejším a otázka po zmysle práce, vlastných potrebách a túžbach získava vo všetkých oblastiach na váhe. Práve pre ľudí, ktorí nemajú "jednoduché" predpoklady nájsť si zamestnanie je čoraz dôležitejšie vidieť svoje šance a sily. Tie sa nachádzajú často v celkom nečakaných oblastiach. Niekedy je to jednoducho radosť a nadšenie, aké môžu rozvinúť, keď im práca sedí, ktoré z nich môžu spraviť cenných zamestnancov a spolupracovníkov. Za deficitmi sa skrývajú často zdroje. Na ich objavenie je potrebné aj určité nastavenie či pohľad, a samozrejme aj metodika, ako s ním pracovať.

Viac