Správna práca

Čo je tá správna práca pre teba, vieš to? Ako to overiť?

A už si zasa v škole po dlhšom voľne... využil/a si ho na poriadny oddych, alebo si skúšal/a aj aktivitky pracovného charakteru?

Študentský čas je aj (jasné, že nielen ) úžasný priestor na možnosť overiť si a zistiť, čo je tá správna práca pre teba. Je len dôležité skúmať a pozorovať seba počas experimentovania s rôznymi druhmi prác. Ako iste viete, budúci zamestnávatelia očakávajú, že už počas školy získate nejaké pracovné skúsenosti a hlavne... keď prídete na pracovný pohovor ako absolventi... že už budete mať jasno v tom, čo chcete robiť a s určitosťou už budete vedieť, aká je tá správna práca pre vás.

Tak si poďme povedať, ako môžete počas školy tieto odpovede nájsť.

Ako ste uvažovali, keď ste sa rozhodovali o výbere vysokej školy? Robili ste to vylučovacou metódou, teda určením, kde určite nie? Alebo ste sa pozreli až „za horizont“ a predstavili si povolanie, prácu, ktorú by ste v živote chceli robiť. A potom následne volili školu ako prostriedok, ktorý umožní k tejto práci sa dostať? Mnohí z vás už určite tušia, čo je tá práca, ktorej sa chcú a budú v budúcnosti venovať. Pre nich je fajn, teraz sa k nej postupne začať dostávať cez rôzne juniorské pracovné príležitosti. Formou brigád, či čiastočných alebo dočasných prác sa skutočne zorientovať, či tvoja predstava zodpovedá realite. Snaž sa všemožne dostať do oblasti, v ktorej by si chcel/a pôsobiť i keď to zatiaľ môže byť i nezaujímavá pomocná práca, no spoznáš viac prostredie, komunitu, proste „svety“, v ktorých sa neskôr chceš pohybovať. Bude to pre teba overením, či je to naozaj ono. A pri uchádzaní sa o plnohodnotnú pozíciu po škole už budeš „mať navrch“, budeš vedieť, do čoho ideš a to „zaboduje“ aj pri výbere na pohovore.


Dnes je pol roka až rok bežný čas hľadania si práce absolventa VŠ. Chcete ten čas skrátiť?

Niektorí však možno majú ešte veľmi hmlistú a nekonkrétnu predstavu o budúcom povolaní. Alebo možno ani pri výbere školy nad tým priveľmi nerozmýšľali. Pre tých by bolo veľmi fajn uvedomiť si, že je najvyšší čas začať sa zamýšľať, ak chcete mať o tom ku koncu školy jasno. Pretože práve prílišná všeobecnosť absolventom predlžuje čas hľadania prvého zamestnania po ukončení štúdia. Dnes je pol roka až rok bežný čas hľadania si práce absolventa VŠ. Naozaj to nie je príjemné byť tak dlho bez peňazí, no nielen to, psychicky to nie je žiadne „terno“. Dlhodobá nezamestnanosť dokáže riadne frustrovať človeka! Tak ako? Chcete ten čas skrátiť? Teda žiadne chaoticky volené a necielené brigády počas školy! Prinesú vám síce trocha peňazí na študentský život, no nedajú vám žiadne odpovede ohľadom budúcej práce a už vonkoncom nie  skúsenosti do praxe. Jediné, čo budete vedieť, že toto robiť skutočne nechcete!

Pri úvahách o tom, aká by mala byť správna práca pre teba uvažuj o kvalitách/atribútoch, ktoré by práca mala mať, aby ťa bavila. Niektoré možno vieš vymenovať rovno – napr. má to byť práca systematická, viac o analýzach a detailných dôsledných úkonoch, alebo skôr práca strategickejšia, organizačného charakteru a podobne. Zozbieraj si charakteristiky „vysnívanej“ práce, o ktorých s určitosťou vieš. Ale pozri sa na to určite REÁLNE a vážne!!! Nie tak, čo chcú všetci... dobrý plat a príjemné prostredie....skôr sa zameraj na jej charakter .

Ďalší dôležitý zdroj, ako to vieš posúdiť, je pozrieť sa na aktivity a činnosti vo svojom živote, ktoré robíš rád a dobre. Nemusia súvisieť s prácou. A preskúmať, čo za kvalitu má každá takáto činnosť, čo je to, čo ťa na nej baví? Napríklad rád hráš futbal? Je to strategiskosť hry alebo dávanie gólov, prečo ju rád hráš? Alebo máš rád geocaching? Je voľnosť v prírode alebo napätie z hľadania neznámeho ten aspekt, ktorý ťa na tejto činnosti priťahuje?  Rozober si takto činnosti, ktoré si rád robil v detstve a potom neskôr, aj teraz v súčasnosti. Prípadne aj tie, ktoré veľmi ešte chceš vyskúšať v budúcnosti. Postupne sa ti začnú opakovať kvality/aspekty, ktoré sú v nich takto ukryté pod povrchom.  Keď si ich zozbieraš, riešením je kreatívne objaviť povolanie, prácu, ktorá poskytuje čo najviac z nich. Čím viacej, tým je vhodnejšia pre teba a budeš v nej spokojnejší/a a úspešnejší/a. Vyzerá to jednoducho, či nie? Ono to aj skutočne je....dôležité je presne odhadnúť tú KVALITU, čo stojí na pozadí obľúbených činností človeka J. Ak si nevieš sám rady, neváhaj a príď sa pradiť. Na niečo už spoločne prídeme

Prajem príjemné skúmanie seba aj toho, čo Ťa baví a prečo! Veľa zábavy a zvedavého ducha.

Eva Uhríková, Navigácia v povolaní

Originálny článok