Prvý semester za tebou a nevieš, či je to to pravé?

Pokračovať v štúdiu alebo odísť na inú školu... Ako to zistiť...

Prvé skúšky za Tebou, zvládol si to! Hurá! Alebo ešte celkom nie a ani sa Ti veľmi do toho nechce? Víria Ti v hlave otázky, či to má zmysel, či toto štúdium skutočne chceš absolvovať? Si zmätený/á? Takto si si to nepredstavoval/a?  Niekedy je realita trocha iná ako boli  predstavy, alebo ako to pôvodne dobre znelo.

No nezúfaj, začiatky sú vždy ťažšie, to podstatné je ešte možno pred Tebou. Ako však zistiť, či sú to prvé sklamania a má zmysel vytrvať alebo radšej energiu zamerať iným smerom? Poďme sa pozrieť, čo je dôležité si premyslieť, aké odpovede Ťa nasmerujú k správnemu rozhodnutiu.

Každá škola, študijný obor má predmety kľúčové, nosné pre oblasť povolania, ku ktorému štúdium smeruje. Tiež menej podstatné, alebo týkajúce sa oboru štúdia len okrajovo. Pozri sa na to z pohľadu budúcnosti, predstav si aké povolanie na Teba čaká, keď dokončíš školu. Máš...? Ok, aká je to predsatva? Súhlasí s Tvojimi očakávaniami, vnímaš v sebe pozitívnu energiu a nadšenie, vieš si to predstaviť?

Ak áno - je to jednoduché, dôležítá je budúcnosť a štúdium je cesta k nej. Tá cesta nemusí byť vždy ideálna a jednoducho priamočiara, dôležité je, že vedie k správnemu cieľu. Preto má zmysel a je užitočné si prepátrať ako ju prejsť čo najzaujímavejšie pre Teba. Tak, aby si si z nej odniesol práve to maximum, čo potrebuješ pre prax v budúcnosti. To znamená venoval viac energie tomu podstatnému pre Teba a nedôležité „prešiel“ s vynaložením primeraného úsila.

Ak nie – a predstava budúceho povolania, ku ktorému štúdium smeruje, nie je príjemná, cítiš, že to nie je „pravé orechové“, je čas zamyslieť sa aké povolanie Ťa vlastne láka. Uistiť sa, čo je to pravé pre Teba, aké povolanie by si rád robil a či máš na neho predpoklady. Aby prípadná zmena nebola opäť len strieľanie „naslepo“. Je užitočné osloviť aj zopár ľudí, ktorí robia takúto prácu a pozhovárať sa o nej s nimi, nech získaš pohľad priamo z reality.

Pomáha tiež urobiť si také vnútorné zorientovanie sa v sebe. Keď chceš spoznať aké povolanie Ťa bude baviť, zamysli sa nad činnosťami vo svojom živote, ktroré robíš rád a s nadšením (môžeš ísť aj do minulosti až k detstvu). Rozmýšľaj nad nimi tak, že určíš, nájdeš, čo je na nich to príjemné, čo ich robí príťažlivými pre Teba. Tento zoznam ich kvalít, esencií z obľúbených činností je smerodajný pre určenie charakteru budúceho povolania. Malo by zahŕňať čo najviac nich.

Keď objavíš povolanie vhodné pre Teba, potom si polož otázku, či táto škola je prostredníkom na ceste k nemu. Ak áno si na správnej lodi, ak nie, neváhaj zmeniť smer. Veľa šťastia J.
Originálny článok