Študujete a stále nemáte jasno, čo chcete po skončení štúdia robiť?

Žiadna panika, nie ste výnimkou. Mladí ľudia na Slovensku podľa skúseností HR manažérov a personalistov v tom zväčša počas štúdia nemajú jasno a nechávajú si otvorené viaceré možnosti. Podľa prieskumov sa len asi 50% ľudí naozaj uplatní v odbore, ktorý vyštudovali. Dosť desivé číslo však!!

Všetci ľudia, po urobení rozhodnutia, kam na školu, si dávajú pauzu od úvah, čo ďalej. Začnú to opäť riešiť, keď sa blíži jej skončenie. Samozrejme je lepšie myslieť ešte pred výberom školy, a potom priebežne počas štúdia, minimálne vzhľadom k poznávaniu seba - toho, čo ma zaujíma a baví, pri čom by som chcel v budúcnosti zostať. Štúdium, brigády, part time práce vás postupne nasmerujú tou správnou cestou a zistíte, čo vám je najbližšie, čo vás zaujíma najviac a na čo máte najväčšie predpoklady a motiváciu.


Tipy, čomu sa venovať počas školy, aby ste čo najlepšie našli tú pravú oblasť uplatnenia a lepšie sa presadili na trhu práce:
  • brigády – najmä študenti v prvých ročníkoch, vykonávajú množstvo brigádnických prác, často úplne mimo oboru, ktorý sa rozhodli študovať. Takéto práce im poskytujú aspoň čiastočnú finančnú nezávislosť, ale čo je dôležitejšie, budujú si postupne pracovné návyky, postupom času by mali prejsť k odbornejším prácam
  • part time, full time – keď už máte aspoň aké – také odborné vedomosti, môžete si nájsť prácu na čiastočný úväzok, ak vám váš rozvrh dovoľuje. Už vopred tak môžete zistiť, či sa chcete daným povolaním živiť aj v budúcnosti. V neposlednom rade však získate aj pracovné kontakty, ktoré môžete využiť v ďalšom období.
  • pracovná stáž – ak si kvôli nedostatku skúseností a odbornosti neviete nájsť prácu, ale chcete sa ďalej vzdelávať v danom odbore, nájdite si stáž. Takúto stáž si môžete v mnohých firmách vybaviť už počas školského roka na Slovensku, alebo na prázdniny vycestovať do zahraničia.
  • work and travel pobyty – pracovné pobyty v zahraničí sú určené študentom vysokých škôl, ktorí si chcú počas letných prázdnin zlepšiť jazyk, zarobiť a cestovať. Vo vašom CV dokazujú zamestnávateľovi vašu schopnosť prežiť v cudzom prostredí a postarať sa sám o seba.
  • byť aktívny v organizáciách rozvíjajúcich potenciál študentov – napr.  Junior Achievement, AIESEC a pod.. Takéto organizácie ponúkajú získanie praxe prostredníctvom rôznych pozícií, ktoré študenti zastávajú, vytvárajú fiktívne firmy, sprostredkúvajú stáže, poskytujú študentom mentorov a pod.
  • jazykové kurzy – už počas školy venujte jazykovej príprave maximum, počas vyučovacieho procesu i mimo neho. Dnes je cudzí jazyk nevyhnutnosťou a samozrejmosťou vo väčšine firiem.

V minulom roku sme vám v časopise prinášali rôzne témy a odporúčania smerom ku vašej kariérnej ceste. Keďže by sme chceli byť bližšie k vám a  radi by sme poskytli informácie k problémom, ktoré vás trápia, môžete prostredníctvom facebooku Student Life alebo mailu redakcia@eurocampus.sk posielať vaše otázky, na ktoré budeme odpovedať a zhrnieme ich aj v následnom čísle časopisu. Chceli by sme sa zamerať na konkrétnejšie a užitočné tipy pre vás, ktoré pomôžu uspieť na trhu práce.

Originálny článok