Čo priniesol kariérny koučing na NDK

Pracovný veľtrh Národné dni kariéry je veľká udalosť pre študentov, skutočne veľa sa o ňom hovorilo pred jeho konaním a možno sa bude aj po ňom :-).

A my kouči sme tiež boli pri tom a priniesli so Slovenskou asociáciou koučov (SAKO) pre vás študentov možnosť vyskúšať si koučing s profesionálnymi koučmi. Individuálny – mať kouča sám pre seba alebo skupinový koučing formou workshopu. Obe formy sa týkali témy výberu povolania a úspešnosti v kariére. V dnešnom článku vám prinášame rozhovor s dvomi študentkami. Janka, študentka 4. ročníka FSEV-ky UK BA, vlastne budúca personalistka bola v roli hostesky a pomáhala nám koučom manažovať priebeh koučovacích stretnutí a workshopov. Druhá Timea, študentka doktoranrského štúdia na EU BA si zažila na vlastnej koži aj individuálny kariérny koučing, aj skupinový workshop druhý deň NDK.


Jani ako vidíš Ty zo svojho pohľadu prínos koučovacej akcie na NDK??

Janka: „Tento rok sa mi naskytla možnosť zúčastniť sa NDK z inej strany. Užívala som si dynamickú atmosféru reprezentačných stánkov jednotlivých spoločností ešte pred začatím eventu a samozrejme aj počas neho. Videla som študentov, ktorí využívali tieto dni naozaj naplno aktívnym spôsobom (roznášaním životopisov, akčným prezentovaním seba samých, zapájaním sa do pripravených aktivít), no a potom som videla aj tých menej odvážnejších. Mojou úlohou bolo poskytovať informácie o koučovacej zóne a kontaktovať záujemcov. Pre mňa príjemným zážitkom bolo sledovanie študentov samotných. Prichádzali do koučovacej zóny s istou dávkou nedôvery „čo je to vlastne ten koučing; čo budeme robiť na workshope; bude to nuda, ale veď predsa tam nebudem musieť sedieť do konca“. O to zaujímavejším pre mňa bolo, keď som týchto študentov videla aktívnych, zaujatých a zúčastnených do samého konca workshopu. Podľa môjho pozorovania ešte väčším zážitkom pre študentov samotných bolo individuálne koučovanie. Samozrejme neviem povedať čo sa riešilo počas celej hodiny medzi koučom a študentom, ale zmena bola viditeľná (aspoň ja som ju videla). Dovnútra vchádzal klasický študent a vychádzal sebavedomý a motivovaný študent s úsmevom na tvári. V dnešnej dobe je pre úspech nevyhnutné spĺňať množstvo vedomostí, zručností, predpokladov... Mnohokrát sa však zabúda na spokojnosť a kľúčovú silu motivácie. Pre mňa je motivovaný študent nezastaviteľný študent. Aj z tohto dôvodu oceňujem prítomnosť koučovacej zóny na NDK a v mene motivovaných študentov by som sa chcela poďakovať za túto príležitosť a za prístup samotných koučov k nám študentom.


Timea, čo hovoríš Ty na svoj zážitok, mala si možnosť to „ochutnať“ tak povediac naplno :-)

Timea: Individuálnu koučovaciu hodinu, ktorej som sa zúčastnila v rámci NDK v koučovacej zóne hodnotím veľmi pozitívne. Na základe otázok, ktoré mi kládla koučka pani. Uhríková som sa v sebe zorientovala a utvrdila som sa v kariérnom smere, ktorým sa chcem uberať. Myslím si, že takáto príležitosť je vynikajúca pre študentov a mladých ľudí, ktorí hľadajú svoju kariérnu cestu a zamestnanie presne pre nich a sprievodný program NDK im umožní možno prvý kontakt s niečím takým.  A skupinový workshop mi umožnil znova sa zamyslieť nad svojimi prioritami, ktoré sú pre mňa v práci dôležité a mohla som si vlastne porovnať výsledky už z predchádzajúcich úvah. Takže určite by som v budúcnosti neváhala ísť na takýto workshop kariérneho poradenstva ešte raz.

Tak čo hovoríte, má kariérny koučing zmysel? Ak rozmýšľate, že by ste ho i vy skúsili, sledujte náš blog blog.navigaciavpovolani.sk a my vás budeme včas informovať o ďalších príležitostiach a pripravovaných akciách.

Originálny článok - strana 27