Nájsť správne súradnice

Ak do GPS navigácie zadáte nesprávne súradnice, aká situácia nastane? Pravdepodobne sa dostanete na iné miesto, ako ste pôvodne plánovali. Ak nevieme, kam sa chceme dostať, potom ťažko nájdeme správnu cestu, ktorá by nás priviedla do vytúženého cieľa.

Alenka v ríši divov prechádza cez čarovný les, až kým nepríde na rázcestie. Jedna cesta sa točí smerom doľava a druhá doprava. Široko ďaleko nie je nikto, okrem ryšavého kocúra, ktorý spokojne oddychuje na tráve.

Alenka podíde k nemu a opýta sa ho:

„Prosím ťa, kadiaľ mám ísť?“

„A kam sa potrebuješ dostať?“

„Neviem“,- odpovie Alenka.

„Tak potom je jedno, kadiaľ pôjdeš.“, - povie unavene kocúr.Čo je pre vás v živote alebo v práci najpodstatnejšie?

Poznáte, ktoré atribúty či kvality pokladáte za dôležité? Určiť ich a vedieť správne pomenovať je základný predpoklad k úspechu, pretože čím viac týchto kvalít spĺňa vaše povolanie, tým budete v práci spokojnejší a šťastnejší.

V prípade, že niektoré z nich chýbajú, väčšina ľudí sa nimi zaoberá vo voľnom čase. A tu nastáva zlom. Neoddeľujte ich, ale prepojte ich s profesionálnym životom. Nasmerujete sa k práci, ktorá prinesie do vášho života radosť, zábavu a zmysel.

Vaša vášeň je bicyklovanie a aktívne holdujete tomuto športu? Čím je to, že vás tak nadchýna? Dynamikou, rýchlosťou, či inou kvalitou? Čo tak si jej viac vniesť do povolania? Alebo myslíte, že sa vám hodí práca manažéra v predajni bicyklov? Máte pravdu, celkom takto jednoducho to nefunguje.


Máte tri vášne?

Vyskúšajte si cvičenie ako zistiť konkrétnejšiu predstavu o tom, aké vášne, kvality a atribúty sú pre vás dominantné. Spomeňte si na tri činnosti, ktoré ste radi robili v detstve a na tri iné, ktoré vás tešia v súčasnosti. Nezáleží na tom, či ste v nich dobrí, ale či ste z nich cítili nadšenie a radosť. Preneste sa v predstavách do detstva a potom sa pozrite na svoje „exiting“ aktivity v dospelosti. Podstatou je uvedomiť si, čo na týchto činnostiach je pre Vás príjemné, proste, čo je na nich to „FAJN“.


Najlepšie rozhodnutia sa rodia ráno

Na záver zostáva ešte posledná úloha. Keby ste sa zajtra ráno zobudili a mohli robiť čokoľvek, čo by ste razom urobili? A opäť skúste pomenovať kvality, esencie, ktoré tieto vysnívané budúce činnosti a aktivity charakterizujú. Výsledky si zapíšte na papier a skúste nad nimi pouvažovať.

Máte tieto kvality dôležité pre Vašu spokojnosť obsiahnuté v práci? Aké zaujímavé závery vám vyšli?


Ako nájsť dôvody pre radosť z práce:
 • Spravte si zážitkové cvičenie o tom, čomu ste sa venovali v detstve.
 • Napíšte si to na ľavú stranu papiera.
 • Doplňte tento zoznam o projekty, ktoré ste s nadšením robili ako dospelí.
 • Doplňte tento zoznam o projekty, o ktorých snívate.
 • Porozmýšľajte, čo vás na jednotlivých projektoch najviac fascinovalo.
 • Dané kvality si spíšte na pravú stranu papiera.
 • Vysnívaným projektom môže byť napríklad horolezectvo, páčiť sa vám môže preto, že ide o novú výzvu a že ste radi v prírode. Jednoducho vás láka pocit slobody.
 • Keď zistíte, že už na strane kvalít nič nepribúda, môžete ľavú stranu s projektmi zakryť.
 • Prečítajte si zoznam kvalít a premýšľajte. Čo vám zíde na um?
 • Zoznam je veľmi dôležitý nielen pri odhaľovaní vašich osobnostných čŕt, ale aj pri identifikácii vašich budúcich cieľov.
 • Platí, že čím sa vám zdá sen čo najmenej uskutočniteľný, o to prekvapivejšie nielen pre vás bude, keď sa k nemu dopracujete.

Originálny článok - strany 30-31