Ako si vytvoriť prácu, ktorú máme radi?

Pre väčšinu ľudí je naozaj kľúčovou hodnotou SLOBODA a VOĽNOSŤ. Čím to je, že sa necítime dosť slobodní? Čo nás núti robiť veci, ktoré nás „zväzujú“ v neslobode?

Sloboda v práci je motto, ktoré už dlho razí Tomáš Hajzler, zaujímavý český spíker. Tomáš pracoval do svojich 30 rokov v medzinárodných firmách, bol úspešný a snažil sa to niekam dotiahnuť. Až jedného dňa šiel namiesto do práce k lekárovi. Ten mu oznámil, že trpí syndrómom vyhorenia a odporučil razantnú zmenu života.

Poslúchol ho a vytvoril si povolanie, profesiu, ktorá nie je celkom bežná. Zaoberá sa svetom firiem, skúma náš postoj k práci a ďalšie súvislosti pracovného života. Znepokojuje ho fakt, že 8 z 10 ľudí chodí denne do práce, ktorú nemajú radi. Preto je jeho hlavnou témou sloboda v práci. Prednáša o svojich zisteniach, píše knihy a šíri myšlienku, aby ľudia viac uchopili svoj život do vlastných rúk a našli, ako byť slobodnejší v práci. Prináša aj množstvo inšpirácií a podpory pre netradičné povolania. Tomáš sa venuje tejto téme už viac ako 10 rokov. Ako si teda vytvoriť prácu podľa svojich predstáv? Ako začať robiť a venovať sa tomu, čo nás baví? Tomáš ponúka 7 princípov, ktorými by sme sa mali riadiť:
  1. Verte sami sebe a tomu, čo robíte.
  2. Budujte si vzťahy so svojim okolím.
  3. Objavte v sebe vášeň , ktorá vám nedá spať.
  4. Pracujte , pracujte a pracujte na sebe. Nikto sa nestane majstrom zo dňa na deň.
  5. Budujte si svoju značku . Ako vás vnímajú ľudia okolo vás?
  6. Nájdite skupinu ľudí, ktorých vaša téma zaujíma.
  7. Definujte si svoj produkt . Prečo to, čo robíte, je pre ľudí užitočné tak, že za to chcú zaplatiť?
Každý si potrebuje vyjasniť a nájsť svoj talent, pre čo má vášeň a čím chce byť užitočný. Tomáš to vo svojom rodnom jazyku nazýva „dúlek“, na ktorom by sme mali stavať. Keď budeme viacej sami sebou a kultivovať svoj talent, je to ako keď sa dobre staráme o rastlinku, porastieme ku kvetu :)

Originálny článok - strana 31