Nájdite svoje kvality

Každý človek vnútorne túži po šťastí a slobode v práci, po zladení osobného života s tým profesným. Niekto sníva o práci, ktorá bude zároveň jeho koníčkom a niekomu stačí, že je v nej ako-tak fajn a ozajstný život má mimo práce. Je to na rozhodnutí každého znás.

Jedným z kľúčových bodov mojej práce pri kariérovom koučingu a poradenstve je pomôcť ľuďom zistiť ich „kvality“ a tiež charakteristiku vhodnej práce. Pretože, keď budú kvality viac prítomné v živote človeka, bude v práci spokojnejší a šťastnejší.

Minulý akademický rok sme vám prinášali rady a tipy, ako zvýšiť svoje šance na trhu práce, tieto dva semestre sa budeme venovať cvičeniam a aktivitám používaným pri kariérovom poradenstve a koučingu, ktoré pomáhajú ľuďom priblížiť sa k svojim snom o práci. A vždy prinesieme aj príbeh o netradičnom povolaní, o ľuďoch, ktorí kráčajú za svojou slobodou v práci.


Tri kroky k práci snov

V procese zážitkového kariérového poradenstva s klientmi prechádzame tromi oblasťami – fázami. Aby nastal moment nájdenia a spoznania „pravej“ práce pre človeka, potrebuje každý spoznať tri podstatné okruhy:
 1. Spoznať seba a svoje kvality,
 2. osobnostné črty a motívy, ktoré nás poháňajú v kariérnej ceste.

 3. Nájsť kvality a aspekty práce
 4. vhodnej práve pre nás, kde budeme môcť naplno využiť svoje talenty a potenciál.

 5. Poznať a plánovať kroky,
 6. k takej práci prísť a vedieť sa rozhodovať o alternatívach.Nemáme silné a slabé stránky

Ako spoznať sám seba v súvislosti s profesným potenciálom? Na pohovoroch sa vás väčšinou pýtajú, aké sú vaše silné a slabé stránky. POZOR! Nemáme silné a slabé stránky, máme len KVALITY, ktoré v určitom kontexte môžu byť silnými a v inom slabými stránkami.

Napríklad slon – v obchode sporcelánom je jeho veľkost a sila slabou stránkou, tam, kde treba použiť silu, je to jeho silná stránka. Alebo zameranie na detail je pri povolaní účtovníčky silná stránka, ale pri strategickom plánovaní vízií je prílišná orientácia na malé detaily na príťaž.


Línia života - kreslený životopis

Tak si povedzme, ako spoznať seba a svoje kvality. Jedným z cvičení, ako si vtom urobíme jasno a poriadok, je nakresliť si líniu svojho života. Už tu si niektorí z vás vzdychli. Fúha, kresliť... Nie všetci radi kreslíme alebo pracujeme precízne a systematicky (ja tiež nie).

Toto cvičenie sa ale oplatí. Po malých krokoch sa skúmate a analyzujete a výsledok vám prinesie nadhľad, pochopenie a ocenenie samého seba a svojich dominantných kvalít, zručností a kompetencií.


Personifikovaný životopis

Vyskúšajte si ešte jeden trochu náročnejší experiment. Položte si alebo zaveste nakreslený životopis ďalej od seba, tak o 2 metre. Zahľaďte sa na obrázok a predstavte si, že je vaša línia života nejaká postava, či už skutočná alebo z nereálneho sveta. A začnite so svojím personifikovaným životopisom viesť dialóg. Čo vám chce povedať? Ačo vy jemu? Čo vám priniesol a čo vzal? Skúste a uvidíte, možno vám experiment niečo prinesie a možno vôbec nič :-)


Ako postupovať pri kreslenom životopise
 • Podstatné je zachytiť vašu líniu života od narodenia až doteraz, po pre vás výrazných obdobiach. Farebné vyjadrenie je na vás. Môžete kresliť, či len písať perom alebo skicovať ceruzkou, môžete lepiť koláž z papiera či iných materiálov.
 • Každú dôležitú udalosť si nejako stvárnite. Môže to byť aj moment, ktorý nesúvisí priamo s prácou, či povolaním – napríklad presťahovali sme sa, alebo začal som chodiť na futbal a pod.
 • Poznačte si postupne všetky významné aj menej významné udalosti zo svojho života. Nad každou pouvažujte - ako si na ňu spomínate, čo sa vám pri tom vybaví... Poznačte si, čo ste sa z nej naučili, ako vás posunula v živote, čo za zručnosť, či kompetenciu vám dala. Napríklad: dokážem vystupovať na verejnosti (bol som na nejakých súťažiach a predstaveniach), viem organizovať (zvolal som veľkú oslavu a zabezpečil jej chod).
 • Vypíšte si z nakreslenej línie všetky vaše schopnosti, zručnosti a získané kompetencie. Urobte si sumár, čo všetko dokážete. Zamerajte sa hlavne na tie, čo sa vám opakujú častejšie ako iné. Môžete si urobiť aj rebríček, v čom ste najlepší. Takto získate prehľad o svojich kvalitách.
 • Zamyslite sa nad týmto zoznamom svojich kvalít a skúste si predstaviť človeka, ktorý naplno využíva všetky, alebo väčšinu schopností. Ako žije, čo robí počas dňa... Spoznávajte sám seba.
Originálny článok - strany 30-31